Chcete začať hrať golf? Nezabudnite na vybavenie

Rozhodli ste sa vyskúšať golf? V tom prípade čoskoro začnete riešiť otázku golfového vybavenia. Na úvod jedna malá rada – nedajte sa odradiť rečami o tom, že do golfu musíte investovať tisíce eur. Vo vašich golfových začiatkoch si žiadne vybavenie ani kupovať nemusíte.

Ak si nie ste zatiaľ istí, či vás golf chytí” a chcete si ho len vyskúšať, nemusíte do vybavenia investovať ani cent. Postačí vám i požičaná golfová palica alebo si môžete zaobstarať len základnú polsadu či kúpiť použité palice. Možností je skutočne neúrekom a kompletné golfové vybavenie kúpite aj za niekoľko stoviek eur, čo je porovnateľné napríklad i s lyžiarskym vybavením.

Samozrejme, tak ako pri každých produktoch či športoch, aj pri golfe si môžete zaobstarať exkluzívne vybavenie, ktoré je i drahšie. Avšak určite neplatí mýtus, že bez značkového vybavenia sa stanete golfovým outsiderom. V prípade, že sa vám golf zapáči a rozhodnete sa golfové palice a iné vybavenie kúpiť, nechajte si poradiť od skúseného golfistu. Pár rád vám však radi dáme aj my.

Ako si vybrať golfové palice?

V golfe poznáme základné štyri druhy palíc, a to putter, drevo, železo a wedge. Aký je medzi nimi rozdiel? Putter je palica určená na záverečné dokotúľanie loptičky do jamky. Drevo je zas palica s guľatou (veľkou) hlavou, ktorou sa hrajú dlhé rany z odpaliska alebo z dráhy. Železá sú palice s plochou kovovou hlavou, ktorá sa líši sklonom. Čím nižšie číslo, tým dlhšiu a nižšiu ranu je možné zahrať. Zvyčajne sa palice označujú číslami od 3 do 9. Wedge sú zas najkratšie železá, ktorými sa hrajú krátke prihrávky a hry z piesku.

Pre začínajúcich hráčov sú vo všeobecnosti najvhodnejšie palice s nízkym ťažiskom a väčšou hlavou. Palice s takzvaným cavity back majú ťažisko rozložené po celej dĺžke hlavy palice, vďaka čomu uľahčujú správne zasiahnutie loptičky.

Ani zďaleka sa však nemusíte zaťažovať technickými vymoženosťami, ktoré sú súčasťou najnovších modelov palíc. Pamätajte si len jedno – palice zahrajú len to, čo viete zahrať vy. Neskôr, keď sa z vás stane dobrý hráč a budete si aj vy istí, že golf je pre vás osudovým koníčkom” začnete postupne vnímať rozdiel medzi jednotlivými modelmi.

Na počte palíc nezáleží

Všimli ste si, že golfisti na fotografiách alebo vo filmoch majú vo svojich bagoch veľa palíc? Áno, môžu ich mať až 14. Kým sa však naučíte a osvojíte si golfový švih, postačí vám i polsada, ktorá obvykle obsahuje putter, jedno drevo a tri železá v ľahkom plátenom bagu.

Kompletný set spolu s bagom pre začínajúcich hráčov pritom kúpite už za 250-300 eur. Vo výbere tých pravých golfových palíc vám pomôže skúsený golfista či odborník, ktorý vyberie palice vhodné pre váš štýl hry a vašu výkonnosť.

Čo všetko ešte budem potrebovať?

Loptičky

Pre začiatočníka hrá výber loptičky len malú rolu. Dôležitejšie ako starosť o loptičky či palice je naučiť sa základy hry, správnu techniku a hlavne mať z hry potešenie. To ostatné príde neskôr samo. Sadu šiestich loptičiek kúpite už za 5 eur.

Rukavice

Pri hre sa používa jedna rukavica, ktoré zabraňuje pretáčaniu držadla palice v spotenej dlani a taktiež vašu ruku ochráni pred vznikom bolestivých pľuzgierov. Golfovú rukavicu kúpite za cca 15 eur.

Topánky

Pri prvých hrách vám postačia i obyčajné topánky s gumenou podrážkou, no ak sa rozhodnete tráviť na golfovom ihrisku viac voľného času, sami zistíte, že golfové topánky potrebujete. Tie totiž majú podrážku prispôsobenú tak, aby na mokrej tráve nekĺzala. Dôležitou vlastnosťou je aj priedušnosť a nepremokavosť, čo po piatich hodinách chôdze ocení každý hráč. Dobré golfové topánky kúpite do 100 eur, ale pokojne ich nájdete aj za 50 eur.

Oblečenie

Pri oblečení je dôležité to, aby bolo jednak pohodlné, jednak vás ochránilo pred nepriaznivým počasím. Pokojne si vystačíte s bavlnenými či plátenými nohavicami a polokošeľou. Netreba však zabúdať na to, že golfová hra trvá niekoľko hodín a vy musíte byť pripravení aj na výkyvy počasia. Preto by ste vo svojom bagu mali mať aspoň ľahkú nepremokavú bundu. Nezabudnite si pribaliť aj šiltovku, ktorá vás v lete ochráni pred úpalom.

Bag

Rozlišujeme bagy na nosenie a na vozíky. Dôležitá je nízka hmotnosť a variabilnosť vreciek, do ktorých si môžete skryť všetko, čo na ihrisku budete potrebovať. Bag na nosenie by mal mať sklápacie nožičky, aby nepremokol v prípade, že ho položíte na mokrú zem. Menšie bagy kúpite aj do 100 eur, no oveľa viac sa vám oplatí kúpiť si bag spolu s palicami.

Koľko vás teda vyjde základná golfová výbava? My sme to spočítali a vyšla nám suma 370 eur. To znamená, že do 400 eur máte kompletnú golfovú výbavu, ktorá vás po ihrisku bude pár rokov určite sprevádzať.

Chcete si vyskúšať golf aj vy? Nechajte nám váš kontakt a všetko ostatné zariadime my.