5 mýtov o golfe, ktorým by ste nemali veriť

Golfová sezóna sa už začala a ihriská sa pomaly zapĺňajú nadšencami, ktorí milujú nielen golf, ale aj prírodu, oddych a šport. Takmer každý, kto raz golf vyskúšal, vám povie, že neľutuje deň, kedy prvýkrát vkročil na golfové ihrisko. Žiaľ, s golfom sa spájajú i mnohé mýty a nepravdy, ktoré tomuto nádhernému športu ubližujú. My sme sa ich rozhodli búrať.

1. Mýtus o tom, že golf je len pre snobov

Najväčším mýtom, aký kedy koloval o golfe, je nezmysel o tom, že je len pre snobov a finančne ho môže zatiahnuť” len smotánka. Príčiny tohto nonsensu môžeme hľadať jednak v bulvárnych médiách, jednak v tom, že sa golf spája s mnohými známymi osobnosťami.

Nezáleží však na tom, ako tento mýtus vznikol. Záleží na tom, aby sa prekonal. Golf je v súčasnosti dostupný takmer pre každého – a to nielen finančne. Chceme Slovensku ukázať, že golf je možné hrať aj bez drahej výbavy či drahého členstva v golfovom klube. Chceme ľuďom ukázať miesta, kde môžu golf hrať a dať im možnosť presvedčiť sa o jeho výnimočnosti na vlastnej koži,” dodáva prezident Slovenskej golfovej asociácie Tomáš Stoklasa.

Samozrejme, ak si potrpíte na najnovšie „vychytávky“ vo výbave či v oblečení alebo sa chystáte stať členom niektorého z prestížnych svetových golfových klubov, kde sa ročné členstvo pohybuje v tisíckach eur, môžete golf považovať za drahý šport. No na základe tejto logiky dokáže byť drahý akýkoľvek koníček.

Členstvo vo vašom miestnom golfovom klube vás spravidla nevyjde viac ako 500 – 600 eur ročne a spája sa s ním neobmedzený vstup na ihrisko. To znamená, že golf môžete hrať kedykoľvek počas sezóny, ktorá ani zďaleka netrvá len dva či tri mesiace. Golfová sezóna trvá obvykle od začiatku apríla do konca októbra a v prípade priaznivého počasia aj dlhšie. Zoznam golfových ihrísk na Slovensku môžete nájsť aj TU.

Len pre porovnanie – za sezónny skipass v Nízkych Tatrách zaplatíte približne 400 eur. Ak chcete golf hrať len občas, nemusíte stať stálym členom nejakého klubu. Jediné, čo budete potrebovať, je tzv. zelená karta, niečo ako vodičák na golf, ktorý vás jednorazovo vyjde približne na 200 – 300 eur a za túto cenu absolvujete 12-hodinový kurz, kde sa naučíte nielen golfové pravidlá, ale aj golf hrať.  Na ihriskách si viete zahrať aj jednorazovo, obvykle za 25 – 40 eur, kde 18 jamiek odohráte za približne 4 hodiny.

2. Mýtus o tom, že bez špeciálneho značkového oblečenia nemôžete ísť na ihrisko

Ak s golfom len začínate a nemáte v pláne stať sa najlepším golfistom na svete, úplne vám postačí základná golfová výbava (golfový bag s palicami, topánky, loptičky, rukavica, tíčka a základné oblečenie) , ktorá nestojí viac než približne 500 eur.

Ak chcete drahé oblečenia a najnovšie top modely, voľba je len na vás, ale určite neplatí, že ak sa na ihrisku neukážete s najnovšími „vychytávkami“, aké na trhu existujú, tak sa stanete outsiderom. Golf si vyžaduje primerané slušné oblečenie, čo však neznamená drahé a značkové. Vo vašom šatníku sa určite nájdu aj iné nohavice než rifle a polokošeľu má vo svojom šatníku tiež asi každý z nás.

V prípade, že sa chystáte golf len vyskúšať, úplne vám postačia aj tenisky. Ak však golf začnete hrať pravidelnejšie, časom sa vám skutočne oplatí investovať do nepremokavých topánok. Predsa len v nich pár kilometrov po ihrisku nachodíte.

3. Mýtus o tom, že golf je len pre mužov

Ako by len tento nezmysel mohol byť pravdou? Stačí sa rozhliadnuť okolo seba a zistíte, že na ihriskách môžete vidieť aj mnoho žien, ktoré sa golfu venujú. A, veru, nie sú o nič horšie. Svojich mužských spoluhráčov prekonávajú nielen v presnosti, ale aj v elegancii svojej hry a šikovnosti. 🙂

4. Mýtus o tom, že golf nie je pre deti

Veľký omyl! Vďaka golfu deti nezískavajú len športové zručnosti, ale rozvíja sa aj ich osobnosť. Učia sa disciplíne, čestnosti, trpezlivosti či schopnosti koncentrovať sa na jednu vec. A práve posledné dve vlastnosti sú dnes veľkým problémom mnohých detí. Samozrejme, je dôležité podať im golf správnou formou, no práve preto aj u nás na Slovensku existujú golfové tábory a na ihriskách nájdete trénerov, ktorí sa venujú práve práci s deťmi. Áno, golf je športom pre deti a našej ihriská sú tomu dôkazom.

5. Mýtus o tom, že golf nie je šport

A sme pri poslednom mýte, s ktorým sa golfisti stretávajú najčastejšie. Golf nie je šport a nevyžaduje sa pri ňom žiadna fyzická aktivita! To naozaj? Na štandardnom osemnásť jamkovom ihrisku nachodíte počas približne 4 hodín v často kopcovitom teréne asi 8 kilometrov. Svoju 10 – 15 kilogramovú golfovú výbavu si nosíte na chrbte alebo ju tlačíte na golfovom vozíku. Po celý čas musíte dodržiavať tempo hry. K tomu urobíte množstvo švihov pri odpaľovaní loptičky.
Netreba zabúdať ani na to, že golf sa hrá na čas. Každá jamka má svoj časový limit, takže ani zďaleka nejde o celodennú prechádzku po ihrisku. Verte, že to dá zabrať. Odpaľovaním loptičky posilňujete svoje telo, intenzívne zapájate nielen ramená a ruky, ale aj sedacie či brušné svaly. Avšak, ako sa hovorí: Lepšie je raz zažiť, ako sto ráz počuť,” takže veríme, že sa už čoskoro vidíme na niektorom zo slovenských golfových ihrísk. 🙂